CO TO JEST FUNDUSZ MŚP?

Prowadzisz mikro, małe lub średnie przedsiębiorstwo? Jeszcze tego nie zrobiłeś, ale planujesz zarejestrować swój znak towarowy lub wzór przemysłowy? Jeżeli masz w tym względzie jakieś wątpliwości z uwagi na koszty potencjalnej rejestracji, to warto mieć na względzie, że istnieje możliwość skorzystania z Funduszu MŚP przewidzianego na 2023r.

Fundusz MŚP pozwala częściowo sfinansować opłaty uiszczane do urzędów z tytułu rejestracji znaków towarowych i wzorów przemysłowych. 

FUNDUSZ SKIEROWANY DO MIKRO, MAŁYCH I ŚREDNICH PRZEDSIĘBIORSTW

O dofinansowanie może ubiegać się podmiot, który można zakwalifikować jako mikro, małe lub średnie przedsiębiorstwo. Może to być zarówno osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą jak i spółka prawa handlowego, np. spółka z o.o. W przypadku spółek cywilnych w praktyce najlepiej, aby jeden ze wspólników ubiegał się o dofinansowanie – ważne żeby potem pojawił się w zgłoszeniu znaku lub wzoru jako jeden z uprawnionych.

W określeniu czy jesteśmy mikro, małym lub średnim przedsiębiorstwem pomoże poniższa tabela:

KATEGORIA PRZEDSIĘBIORSTWALICZBA PRACOWNIKÓWROCZNY OBRÓTCAŁKOWITA SUMA BILANSOWA
ŚREDNIE<250≤ 50 mln EUR≤ 43 mln EUR
MAŁE<50≤ 10 mln EUR≤ 10 mln EUR
MIKRO<10≤ 2 mln EUR≤ 2mln EUR

DO 1000 EURO DOFINANSOWANIA NA REJESTRACJĘ ZNAKU TOWAROWEGO LUB WZORU PRZEMYSŁOWEGO

W ramach funduszu można uzyskać bon o wartości 1000 EURO na rejestrację znaku towarowego lub wzoru przemysłowego. Bon działa w ten sposób, że beneficjent uzyskuje zwrot 75% opłat uiszczanych do urzędu za zgłoszenie i rejestrację znaku towarowego lub wzoru przemysłowego, maksymalnie do kwoty 1000 EURO.

Bon świetnie się sprawdza przy rejestracji znaków towarowych przez EUIPO, czyli rejestracji “na całą Unię Europejską”. Bazowa opłata za zgłoszenie znaku w EUIPO wynosi 850 EURO, jeżeli dokonujemy zgłoszenia dla jednej klasy, a 900 EURO, gdy dokonujemy zgłoszenia dla dwóch klas. Biorąc za przykład zgłoszenie znaku względem dwóch klas towarów i usług – wstępnie uiszczamy 900 EURO opłaty, składamy wniosek o wypłatę dofinansowania, otrzymujemy 675 EURO zwrotu. Czyli faktyczny koszt zgłoszenia wychodzi nie 900 EURO, lecz 225 EURO.

W przypadku rejestracji w Urzędzie Patentowym RP sprawa jest trochę bardziej skomplikowana. Pierwszą część opłaty od rejestracji uiszczamy przy samym zgłoszeniu znaku towarowego, np. 520 zł przy dwóch klasach towarów i usług.Kolejną, zasadniczo większą część, płacimy po wydaniu decyzji o rejestracji oznaczenia, np. 890 zł przy rejestracji względem dwóch klas towarów i usług.Problem w tym, że decyzja o rejestracji może zostać wydana po kilku (a w przypadkach problematycznych) kilkunastu miesiącach po zgłoszeniu. 

Co istotne:

  1. Najpierw należy złożyć wniosek o dofinansowanie i uzyskać decyzję o przyznaniu Bonu, a dopiero potem zacząć proces rejestracji znaku towarowego lub wzoru przemysłowego.
  2. Z bonu możemy skorzystać przy rejestracji kilku praw własności przemysłowej. Aż do wyczerpania “puli” 1000 EURO.
  3. Dotacje są przyznawane na zasadzie “kto pierwszy, ten lepszy”. Jeżeli pula na dotacje się wyczerpie, to nie uzyskamy dofinansowania.
  4. Na skorzystanie z bonu mamy łącznie 4 miesiące, tj. na dokonanie zgłoszenia, w związku z którym będziemy ubiegać się o dotację. Gdy już “uruchomimy” bon po raz pierwszy możemy z niego korzystać przez okres 6 miesięcy (aż do wyczerpania 1000 EURO). Dlatego też, jak wspomniałem powyżej, kwestia wykorzystania dofinansowania w Urzędzie Patentowym RP jest trochę bardziej problematyczna niż przed EUIPO, gdzie całą opłatę uiszczamy od razu.

Nasza Kancelaria w zeszłym roku, kiedy funkcjonował fundusz MŚP przeznaczony na 2022r., wielokrotnie ubiegałą się o dotację dla swoich Klientów. Także i w tym roku pomagamy w tej procedurze. W razie pytań, zapraszam do kontaktu!